Wystawa Haftu Krzyżykowego Anny Błaszczyk

W Gminnym Ośrodku Kultury prezentowane są oryginalne obrazy Anny Błaszczyk, mieszkanki Rudnik, wykonane haftem krzyżykowym. Jej pasja do wyszywania zrodziła się już ponad 40 lat wcześniej, ale jak mówi autorka, gdy  „wszystkich najbliższych obdarowałam swymi wytworami, a do tego doszły codzienne zajęcia, rodzina” porzuciła zajmowanie się haftem. Powróciła do swych zainteresowań i od 15 lat znów- aby się zrelaksować, odpocząć- wyszywa.  Czas wykonania jednego obrazu to 3 – 4 miesiące w zależności od rozmiarów płótna i poświęconego mu czasu, np. wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej zajął jej 4 miesiące intensywnej pracy, ale potrzebowała aż 40 kolorów nici. Wyszywa wszystko, co się jej spodoba: od motywów sakralnych przez krajobrazy, martwą naturę po portrety, a nawet kartki okolicznościowe. Pani Ania wystawiała już swoje obrazy „nicią malowane” zarówno w naszym GOK-u, w Spółdzielni Mieszkaniowej w Częstochowie czy Bibliotece Głównej w Częstochowie. Warto obejrzeć próbkę prac prezentowanych w holu GOK-u, gdyż prezentację innych form, np. narzut czy poduszek wyszywanych przez p. Annę zaplanowano na wiosnę w sali widowiskowej.