40 lat Zespołu Śpiewaczego Kościelanki

Jubileusz Zespołu Śpiewaczego Kościelanki świętowano 20 listopada, gdyż to właśnie jesienią 1982 roku panie  zwyczajowo spotykające się podczas dożynek, wyplatania wieńca postanowiły sformalizować działalność i gromadzić utwory obrzędowe zasłyszane od rodziców. Od momentu powstania GOK-u  zespół został włączony w struktury Ośrodka Kultury i wtedy już ustaliła się nazwa grupy jako Zespołu Śpiewaczego Kościelanki.
Uroczystość zaszczycili przedstawiciele władz państwowych- poseł na sejm Rzeczpospolitej Polskiej pani Lidia Burzyńska. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele Rady Powiatu oraz władze gminy na czele z wójtem panem Pawłem Militowskim, a także liczni zaproszeni goście.
Świętowanie jubileuszu było okazją do wręczenia, dyplomów, nagród, odznaczeń oraz złożenia Zespołowi gratulacji i życzeń.
Za 40 lat działalności członkinie zespołu otrzymały Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego.
Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego pani Beata Kocik oraz radny sejmiku pan Stanisław Gmitruk wręczyli członkiniom zespołu Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Za 40-letnią działalność na rzecz zespołu pani Kazimiera Gębala oraz pani Henryka Krzynowek zostały uhonorowane Złotą Odznaką natomiast panie Celina Kapica, Zdzisława Kowalczyk, Krystyna Banaś, Zdzisława Błachowicz,  Urszula Marucha,  Pelagia Małolepsza zostały uhonorowane Srebrną. Cały Zespół natomiast otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
Przybyła na spotkanie wraz z pracownikami Regionalnego Ośrodka Kultury pani dyrektor Małgorzata Majer poza pamiątkową statuetką obdarowała panie wydanym na okoliczność jubileuszu śpiewnikiem ludowym ”Utwory zebrane i własne Zespołu Śpiewaczego Kościelanki”.
Na uroczystość Panie przygotowały występ zarówno z repertuarem popularnym, biesiadnym, który mamy okazję usłyszeć podczas imprez okolicznościowych, festynów, ale także te konkursowe pieśni wykonywane acapella. Występ został nagrodzony gromkimi brawami, a panie zaprosiły do wspólnego spotkania przy jubileuszowym torcie.
Pozostaje tylko życzyć kolejnych jubileuszy w zdrowiu i pogodzie ducha, gdyż – jak podkreśliła dyrektor GOK w Rędzinach, w ramach którego działa Zespół- profesjonalizm pań z jednej, a humor i pogoda ducha z drugiej strony stanowią o niepowtarzalności zespołu.

Zobacz zdjęcia