logo
GMINNY OŚRODEK KULTURY
GMINNA BIBLIOTEKA W RĘDZINACH

Realizacja- Mobilna Kultura

Inicjatywy lokalne
Na początku roku Gminny Ośrodek Kultury w Rędzinach znalazł się na liście rankingowej instytucji wśród 50 innych ośrodków z całej Polski – o czym pisaliśmy wcześniej- które otrzymały dotację w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: „Domy Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2017”. Teraz czas na finisz intensywnych działań, które wiążą się z projektem „ Mobilna Kultura diagnoza potrzeb kultury w gminie Rędziny” w ramach tegoż programu.
Nasz Ośrodek w ramach działań pokusił się o diagnozę potrzeb społeczności lokalnej, a co ciekawe spotkania diagnostyczne odbyły się w ramach sołectw. Po 13. spotkaniach (po dwa na każde sołectwo) wykrystalizowała się mapa potrzeb kulturalnych w obrębie badanych obszarów. Wspólnie szukaliśmy inicjatyw w dziedzinie kultury, chcąc włączyć w działania kulturalne społeczność obszaru gminy Rędziny.
Dzięki zaangażowaniu p. dyrektor GOK-u, która już w grudniu ubiegłego roku zgłosiła wniosek do Narodowego Centrum Kultury, ośrodek kultury przystąpił do projektu, który wymagał zaangażowania całej kadry w działania o charakterze niemal eksperymentalnym. Choć p. Jolanta Brzozowska – Ciura współpracowała już z NCK w Warszawie, to kierowana przez nią instytucja po raz pierwszy była jej beneficjentem
Program Inicjatywy Lokalne 2017 pokazuje jak wielką uwagę domy kultury przywiązują do potrzeb społeczności lokalnej oraz troskę jak zasoby gminne, potencjał kulturotwórczy wykorzystać najlepiej dla ludzi. Dlatego w ramach dialogu między mieszkańcami sołectw, a także samymi sołectwami wybrano sześć inicjatyw:
Edukacja historyczna przez zabawę w Mariance Rędzińskiej ruszyła już w sierpniu, gdy dzieciaki oraz ich rodzice uczestniczyli w warsztatach modelarskich, a modele nawiązywały tematycznie do II wojny światowej, którą poznawano – także w na pobliskim lotnisku w Rudnikach. Edukacja historyczna poprzez zabawę nie może być nudna, dlatego uczestnicy tego projektu doskonale się bawili i wiele dowiedzieli.
Na moment rozpoczęcia projektu z niecierpliwością czekano w Kościelcu. To „Miejsce folklorem stojące” w naszej gminie taki projekt realizowało już w sierpniu. Wtedy Kościelanki, czyli członkinie ludowego zespołu śpiewaczego, przeprowadziły zajęcia, na których najmłodsze pokolenie tej wioski uczyło się wić wieńce dożynkowe, śpiewać tak drogie paniom pieśni obrzędowe, a nawet wypiekać chleb w sposób tradycyjny. Efekt mogliśmy podziwiać (i degustować) na początku września w czasie Kościeleckich Dożynek, które zgromadziły nie tylko mieszkańców sołectwa, ale i gminy, a także władze samorządowe. Również pod koniec wakacji ruszył projekt Poznajmy naszą miejscowość – inicjatywa mieszkańców Konina. Spotkania mieszkańców chcących podzielić się wspomnieniami i zdjęciami z pokoleniem młodszym czy tez napływowym to ważny element budowania tożsamości i dziedzictwa lokalnego. W połowie października – w czasie festynu w Koninie- odbyła się prezentacja fotograficzna projektu. Czekamy jeszcze na wydanie albumu, który zaprezentuje miejscowość i wspomnienia z nią związane w zwizualizowanej formie.
Młodzi mieszkańcy sołectwa Rudniki, którzy chcą rozwijać swoje pasje mogą zarazić innych swymi zainteresowaniami realizują projekt, którzy poparli ich rodzice i dziadkowie. Ideą inicjatywy „Młodzi z pasją” jest ukazanie takich aktywności, które są ciekawe, rozwijające i związane działalnością OSP, a także chóru.
Wrzesień i październik to czas realizacji projektów sołectw: Wyrazów, Kolonia i Rudniki. Dwa pierwsze zjednoczyły siły w organizacji wycieczek edukacyjnych na teren Jury. Wspólnie odwiedzono Bobolice, Ogrodzieniec, a także Pieskową Skałę i Jaskinię Nietoperza, bo przecież projekt nosi tytuł „Jesień na pogodę ducha”.
Ostatnim zadaniem realizowanym jest projekt „Uniwersytet Rędziński”. Jest to cykl warsztatów z decupage, filcowania oraz frywolitki. Przewidywane są warsztaty z filcowania na mokro i sucho. Uniwersytet „Eko-etno stawia na rozwój manualny i powrót do rękodzieła artystycznego.
Czy cele zostały osiągnięte okaże się w listopadzie, gdy projekt – Inicjatywy Lokalne 2017- się zakończy, a może dopiero za kilka lat, gdy zauważymy integrację społeczności i wzrost inicjatyw oddolnych.
A.S.

GOK Rędziny informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij
Skip to content