Śladami przeszłości – wyjątkowy album z archiwalnymi fotografiami

Nakładem Gminnego Ośrodka Kultury – w związku z 800-leciem gminy Rędziny, które obchodziliśmy w 2020 r.  – ukazał się album pt. „Śladami przeszłości”.

Dzięki zgromadzonym zdjęciom możemy zobaczyć, jak wyglądało i rozwijało się życie w naszej społeczności na przestrzeni ostatniego wieku. Na kartach albumu znajdziemy ślady przeszłości – zarówno zwykłe domy, jak i dworki, pomniki, kościoły oraz zakłady pracy i szkoły. Publikacja obejmuje ważne obszary życia: edukację, przemysł, dyscypliny sportowe, a także życie religijne, kulturalne. Odkrywamy na nowo życie codzienne i niecodzienne naszej gminy jako barwne, mimo czarno-białych zdjęć.

Dziękujemy wszystkim, którzy podzielili się zbiorami prywatnymi, z kronik szkolnych, klubowych, parafialnych, zakładowych i przyczynili się do zilustrowania historii minionych stu lat w naszej gminie. Mała Ojczyzna znalazła się w obiektywie wielu lokalnych patriotów, dzięki nim lub ich potomkom zgromadziliśmy prawie 300 zdjęć. Szczególne podziękowania kierujemy do Firmy Cemex  współfinansującej wydanie albumu.

Wszystkich, którzy są zainteresowani tą fotograficzną pamiątką życia kulturalno- społecznego gminy, zapraszamy do gminnych bibliotek, GOK-u i Urzędu Gminy w Rędzinach. Tam album jest dostępny bezpłatnie. (GOK)