logo
GMINNY OŚRODEK KULTURY
GMINNA BIBLIOTEKA W RĘDZINACH

Świąteczne konkursy zakończone

Od lat w działalność Gminnego Ośrodka Kultury – Gminnej Biblioteki w Rędzinach wpisane są konkursy wojewódzkie pod patronatem Starostwa Powiatowego w Częstochowie. W tym roku również w okresie przedświątecznym zaproszono dzieci i młodzież z terenu województwa do udziału w konkursie literackim i plastycznym. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju i zdalne nauczanie oraz tymczasowe ograniczenie działalności ośrodków kultury wpłynęło mniej niż zwykle prac. W tym roku wiele zaangażowania wykazali rodzice, którzy starali się zachęcać dzieci do twórczej aktywności i często sami na stronach internetowych GOK-u czy faceboooku GOK-u i Biblioteki w Rędzinach szukali informacji konkursowych. Dostępne były nie tylko naszej stronie, ale i zaprzyjaźnionych instytucji, które propagowały konkurs literacki i plastyczny.  Konkurs  literacki zwyczajowo już związany był z klimatem świątecznym – w tym roku ze „Świątecznymi marzeniami”,  a konkurs  plastyczny „Świat malowany plasteliną”  z wymarzonym prezentem.

Czas poświęcony realizacji prac konkursowych to chwila refleksji nad istotą tych szczególnych dni, a także nocy wigilijnej, emocjami i wartościami ważnymi w życiu człowieka –  dziecka.
Konkursowa tematyka inspiruje do ciekawych rozwiązań plastycznych i twórczych odpowiedzi dotyczących marzeń i prezentów. W trudnym czasie izolacji społecznej wielu uczestników podjęło się napisania wiersza czy opowiadania dotyczącego marzeń, w których pojawiły się nowe motywy związane z marzeniem odrzucenia maseczek, czy potrzebą kontaktu z rodziną, przyjaciółmi. Jednak motyw dotyczący powrotu do relacji sprzed pandemii nie zdominował prac konkursowych. Pojawiły się – zarówno w pracach plastycznych jak i literackich motywy związane ze zwierzętami, które często stanowią kolejnego członka rodziny, najlepszego przyjaciela. Prace były zróżnicowane, ciekawie ujmowały temat, wiele podejmowało trudne wydawałoby się dla dzieci problemy: choroby, wydarzenia z historii. Jednak wszystkie prace były przemyślane, dobrze się je czytało ze względu na barwny język i ciekawy styl.

Prace plastyczne ciekawie ujmowały temat i były starannie i pieczołowicie wykonane. Rezultaty malowania plasteliną można podziwiać w mediach społecznościowych, a w GOK-u do połowy marca. Ze względu na brak możliwości zorganizowania wieczorku literackiego nagrody i dyplomy laureaci odbierają osobiście w GOK-u.

Gratulujemy uczestnikom konkursów.

GOK Rędziny informuje, że świadcząc usługi korzysta z technologii przechowującej i uzyskującej dostęp do informacji w urządzeniu końcowym użytkownika, w szczególności z wykorzystaniem plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.zamknij
Skip to content