Wojewódzki Konkurs Literacki „Świąteczna zagadka”

Wojewódzki Konkurs Literacki o tematyce bożonarodzeniowej został rozstrzygnięty, a laureaci mogli spotkać się podczas wieczorku literackiego zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę w niedzielę 16 stycznia. Tegoroczna edycja konkursu pt. „Świąteczna zagadka …” zachęciła dzieci i młodzież do napisania wierszyka dotyczącego nurtujących dzieci z klas II-III kwestii związanych ze świętami, np.: Skąd biorą się prezenty? Kto dostarcza je pod choinkę? Czy istnieje święty Mikołaj? I wiele innych pytań i poetyckich prób odpowiedzi na świąteczne zagadki. Uczniowie klas starszych pisali opowiadania i starali się rozwikłać na kartach swych prac przeróżne zagadnienia od pytania o trzech mędrców (Czy aby na pewno istnieli, dlaczego trzech i skąd- dokąd szli?)  Dlaczego dziadek/ inny członek rodziny znika podczas wizyty Mikołaja? Kto stoi za sprawą znikających prezentów? Gdzie szukać świętego Mikołaja? Najstarsi podejmowali również motyw zagadki od kwestii filozoficznych zaczynając przez zagadkowy smak świątecznego barszczu i grzybowej po kwestie ocierające się o aspekt historii, np. kto napisał list w grudniu 1981r.? W świątecznej atmosferze rozwiązywano zagadki rodzinne, przenoszono się w fantastyczny i magiczny wymiar elfów, magii – także tej świątecznej.
Laureatom dyplomy i upominki wręczali p. dyrektor GOK- u Jolanta Brzozowska –Ciura oraz wójt gminy Paweł Militowski. Wyrazili swe uznanie dla autorów nagrodzonych prac, którzy mogli je zaprezentować przed publicznością.
Od kilku lat, gdy konkurs zmienił rangę z powiatowego na wojewódzki, patronat nad nim objęło Starostwo Powiatowe w Częstochowie. Konkurs cieszy się od dwu dekad popularnością nie tylko ze względu na ciekawe tematy i stały punkt odniesienia – czas świąt, ale także dzięki nagrodom – upominkom, które nagrodzeni i wyróżnieni otrzymują dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatowego w Częstochowie. Do udziału w kolejnej edycji zachęcamy już dziś.

zdjęcia